Znamy terminy zebrań wiejskich ws. funduszu sołeckiego

Share

fundusz_solecki

Podczas zebrań wiejskich mieszkańcy zadecydują na co przeznaczyć niemałe pieniądze w ramach tzw.  funduszu sołeckiego. W 2016 roku Wiązowna Gminna i Wiązowna Kościelna mają do rozdysponowania po ok. 37 tys.zł, Osiedle Parkowe prawie 14 tys. To oznacza, że cała wieś Wiązowna wzbogaci się w przyszłym roku o swoje małe sołecko-osiedlowe inwestycje o wartości w sumie ok. 88 tys. zł. Po ok. 37 tys. otrzyma sołectwo Glinianka I oraz Zakręt. Pozostałe sołectwa i osiedla w zależności od liczby mieszkańców otrzymają od ok. 9 do ok. 35 tys. zł.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Zadecydują mieszkańcy podczas zebrań wiejskich, które odbędą się w naszej gminie na przełomie sierpnia i września.

Na co można przeznaczyć środki z funduszu sołeckiego?*

Pieniądze z funduszu sołeckiego można przeznaczyć na realizację tych zadań gminy, które będą służyły poprawie życia mieszkańców danego sołectwa, a także usuwania skutków klęsk żywiołowych. Jeżeli mieszkańcy danej wsi uznają, że warto np.:

– zbudować lub wyremontować plac zabaw dla dzieci,
– naprawić chodniki,
– zadbać o porządek we wsi (np. postawić kosze na śmieci),
– posadzić drzewa, krzewy,
– wyremontować wiatę przystankową,

to właśnie na ten cel mogą przeznaczyć te pieniądze. To co dane sołectwo może faktycznie zrobić, będzie zależało od wysokości środków finansowych, które będą w jego dyspozycji. Jeżeli mieszkańcy sołectwa zdecydują, to mogą wspomóc wykonanie konkretnych zadań – w tym poprzez własną pracę (społeczną)

Czas ostatecznej decyzji mija 30 września. Do tego czasu sołtysi muszą przekazać wójtowi decyzję na jaki cel zostaną wydane pieniądze z funduszu sołeckiego. Terminy zebrań w tabeli poniżej. Warto w nich uczestniczyć i wspólnie z innymi mieszkańcami podjąć ważną dla każdego sołectwa i osiedla – decyzję.

Harmonogram zebrań ws. podziału funduszu sołeckiego na 2016 rok
(Kliknij, żeby powiększyć)

Terminy zebrań wiejskich ws. funduszu sołeckiego, źródło: UG Wiązowna
Terminy zebrań wiejskich ws. funduszu sołeckiego, źródło: UG Wiązowna

*Piękniejsza wieś. Fundusz sołecki – poradnik; Mazowiecki Urząd Wojewódzki

 

Share