Zmiany i nowości w szkołach na terenie Gminy Wiązowna

Share

Pozostajemy w sferze oświatowej, w końcu za kilka dni rozbrzmi pierwszy dzwonek i do gminnych szkół wrócą po wakacjach uczniowie. Z oczywistych względów wiele nowości czeka na uczniów w nowo powstałej szkole w Malcanowie. Nowe i pachnące świeżością sale lekcyjne, całkowicie nowe wyposażenie i otoczenie. W szkole utworzone zostaną dwie klasy pierwsze oraz dwie klasy drugie, chociaż początkowo przewidywano tylko jedną klasę II. W efekcie praca w malcanowskiej szkole będzie odbywać się na zmiany, tym bardziej, że wg ostatnich informacji obie klasy II będzie prowadzić ten sam nauczyciel.

Na zmiany i nowości muszą się przygotować uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Wiązownie. W wakacje przeprowadzona została modernizacja dużej sali gimnastycznej i jest nadzieja na zdecydowaną poprawę warunków akustycznych na hali, gdzie odbywają się ważne szkolne uroczystości; rozpoczęcia i zakończenia roku oraz akademie. Ponadto wymienione zostało ogrodzenie od ul. Szkolnej. Prawdziwa rewolucja dotyczy jednak kadry pedagogicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Wiązownie. Z placówki w ostatnim czasie odeszło 14 nauczycieli a do zespołu pedagogicznego dołączy aż 17 nowych pedagogów. Nie zmieni się liczebność klas, ale prawdopodobnie zostanie wydłużona praca świetlicy od godz. 6.30. W roku szkolnym 2015/2016 w wiązowskiej podstawówce będzie jedna zerówka i cztery klasy pierwsze. W wiązowskim gimnazjum naukę rozpocznie ok. 40 uczniów w dwóch klasach pierwszych.

ZSG w Wiązownie
ZSG w Wiązownie, lipiec 2015, foto: DF

Zmiany kadrowe nie ominą także podstawówki w Gliniance. Od września podejmą tu pracę nowi nauczyciele języka angielskiego, przyrody, w-f i religii. Jeśli chodzi o inne nowości, to udało się wygospodarować nowe miejsce na świetlicę.

Ze wzrostem liczby uczniów zmierzy się w tym roku Gimnazjum w Gliniance. Otwarcie kilka lat temu klasy dwujęzycznej w tej szkole, przyjazna atmosfera i bardzo dobre warunki lokalowe działają na uczniów i rodziców jak magnes. Ok. 1/3 nowo przyjętych w tym roku uczniów klas pierwszych glinieckiego gimnazjum to absolwenci podstawówki w Wiązownie, którzy teoretycznie powinni zasilić mury gimnazjum w Wiązownie, ale wybrali oddaloną placówkę w Gliniance. Tym samym w roku szkolnym 2015/2016 w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gliniance utworzono  3 klasy pierwsze, w tym dwie z rozszerzonym angielskim oraz jedną dwujęzyczną. W szkole trzeba było zakupić większą liczby szafek.

Zmiany dotkną także Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Zakręcie, który jest w trakcie rozbudowy. Świetlicę przeniesiono do innego, wynajmowanego budynku. Innowacją jest wprowadzenie na poziomie edukacji wczesnoszkolnej nauczycieli wykładających poszczególne przedmioty (matematyka, polski itp)

Jak te zmiany i nowości przyjmą uczniowie? Dowiemy się już za kilka dni :)

Share