Sztuka wycinanki w Wiązownie

Share

Wycinanki, ozdoby wycięte z papieru, najczęściej za pomocą nożyc, przyszły do polskiej sztuki ludowej z kultury żydowskiej. Różnokolorowe wycinanki naklejali Żydzi na oknach swoich domów w święto Szawuot (Zielone Święta). Pierwsze polskie wycinanki pojawiły się w połowie XIX wieku, przy czym ta forma rękodzielnictwa jest znana tylko w centralnej i płd-wsch. Polsce. Nie zna jej w takiej postaci żadna inna kultura ludowa Europy. Najstarsze polskie wycinanki w zbiorach pochodzą z początku XX wieku z okolic Łowicza, Kołbieli oraz Kurpiowszczyzny. Wycinanki kołbielskie, w porównaniu z Kurpiami, czy regionem Łowickim, wyróżniały się użyciem jednobarwnego papieru i dużą prostotą wykonania, kompozycje oparte były na jednej osi symetrii. Typowymi motywami wycinanek kołbielskich były lalki i kogutki, czworokątne bądź okrągłe serwetki.

foto: RS
foto: RS

Wycinanki służyły do ozdoby chałup. Nawet w bardzo biednych rodzinach starano się o choćby najskromniejsze przyozdobienie izby. Pięknymi wycinankami można było zakleić niedostatek i ukryć biedę.

2

W Galerii „Więzy”, mieszczącej się przy ul. Lubelskiej 29 w Wiązownie można od wczoraj podziwiać sztukę wycinanki. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w weekendy do 15 listopada br., w godz. 10:00-16:00. Już dzisiaj zapraszamy do odwiedzenia galerii, a tymczasem przedstawiamy fotorelację z wczorajszego wernisażu, przygotowaną przez Ryszarda Szczęsnego.

Share