Stare, nowe twarze, czyli gminne roszady wyborcze

Czy 21 listopada damy szanse nowym czy postawimy na stare twarze? Czy wyborcy będą głosować wg klucza i poprą kandydatów z określonych Komitetów Wyborczych, czy może zagłosują na konkretne osoby niezależnie od ich przynależności do KW? Co kryje się pod nazwami poszczególnych Komitetów Wyborczych i dlaczego część kandydatów zdecydowała się założyć własne komitety lub zmienić te, z których startowała w poprzednich wyborach?
Swoich kandydatów wystawi KW Wyborców Wiąz oraz KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego – komitety znane chociażby z nazwy z wyborów samorządowych roku 2006. Skład obu komitetów został mocno odmieniony.

W KW Wyborców Wiąz, na 14 wystawionych kandydatów, tylko 4 brało udział w wyborach do RG w poprzednich latach, i tylko jedna osoba z ramienia KW Wyborców Wiąz. W KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego, na 12 osób ubiegających się o stanowisko w RG, znalazło się 5 kandydatów, którzy już brali udział w wyborach samorządowych, w tym 3 radnych trwającej jeszcze kadencji 2006-2010. Do komitetu dołączyła Zofia Fic-Karwińska, która w 2006 roku startowała z KWW Wiąz.

Kandydatem na wójta z KW Wyborców Wiąz jest Stanisław Bogucki, wójt gminy Wiązowna w latach 1998-2006, a z KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu OtwockiegoMarek Jędrzejczak – obecny wójt gminy Wiązowna.

Dwa kolejne komitety, to KW Platforma Obywatelska i KW Prawo i Sprawiedliwość. Tutaj mamy trzy osoby, które już próbowały swych sił w wyborach do RG, ale bez powodzenia.

W tegorocznych wyborach do RG znajdziemy trzy komitety wystawiające jednego kandydata. Monika Sokołowska, Dorota Pliszczyńska (radna kadencji 2006-2010 – w wyborach 2006 popierana przez KW Platforma Obywatelska) oraz Małgorzata Jaglińska (KW Wspólna Sprawa) zdecydowały się startować z „własnych” komitetów.

Kolejne trzy komitety, wystawiające kandydatów do RG w tegorocznych wyborach, można uznać za „nowe” z nazwy ale „stare” jeśli weźmiemy pod uwagę dobór kandydatów.

W KW Wyborców Niezależni, na 5 kandydatów znalazło się 4 radnych trwającej jeszcze kadencji 2006-2010, wybranych cztery lata temu do RG z KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego.

W KW Wyborców dla Mieszkańców wśród 11 kandydatów znajdziemy 5 radnych trwającej jeszcze kadencji 2006-2010. Trzech z nich otrzymało mandat radnego startując cztery lata temu z KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego.
Z KW Wyborców dla Mieszkańców na stanowisko Wójta startuje Stanisław Nowak, radny kadencji 2006-2010, wybrany 4 lata temu z KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego.

W KW Wyborców Anny Markielis-Bętkowskiej również znajdziemy osoby z doświadczeniem w startowaniu w wyborach do RG. Na 8 wystawionych osób, cztery próbowały swoich sił w wyborach samorządowych. Dwie z KW Wyborców Wiąz, po jednej z KW Andrzeja Bartnickiego i KW Wyborców Gmina Obywatelska.

Kandydatem na wójta z KW Wyborców Anny Markielis-Bętkowskiej jest Anna Bętkowska, członek PSL, wieloletni sekretarz Gminy.

Na koniec zostały nam jeszcze dwa komitety. KW Wyborców Zakręt i Izabela Razem, wystawiający dwóch kandydatów w Okręgu Nr 1 oraz KW Wspólna Przyszłość z 13 kandydatami. W tym drugim znajdziemy jedną osobę, która ma już za sobą niejeden start w wyborach samorządowych. Hanna Bąk, startowała zarówno w 1998, 2002 jak i 2006 roku do RG. Dwukrotnie otrzymała mandat radnej.
Kandydatem na wójta z KW Wspólna Przyszłość jest Halina Kusak, były skarbnik Gminy.

Kto tym razem wejdzie do Rady Gminy? Do rozdania jest 15 mandatów. Chętnych 77….

Z KW Platforma Obywatelska wystartują:
  1. Sochan Kinga, lat 32, zam. w Duchnowie, Okręg Nr 3
  2. Kopka Piotr Paweł, lat 30, zam. w Kącku, Okręg Nr 4
  3. Karczewska Alicja, lat 58, zam. w Czarnówce, Okręg Nr 7(Start w Wyborach 2006, z KW Platforma Obywatelska, wynik 12,10% poparcia, bez mandatu)
  4. Koczorowska-Szlassa Magdalena Anna, lat 38 zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10(Start w Wyborach 2006, z KW Platforma Obywatelska, wynik 3,95% poparcia, bez mandatu)
  5. Czubak Ewa Dorota, lat 52, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10
Z KW Prawo i Sprawiedliwość wystartują:
  1. Książek Sławomir Wojciech, lat 43, zam. w Duchnowie, Okręg Nr 3
  2. Stefaniak Barbara, lat 44, zam. w Rzakcie, Okręg Nr 6
  3. Sobota Witold Bogumił, lat 65, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10(Start w Wyborach 1998, z KW Akcja Wyborcza Solidarność, bez mandatu);
    (Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Wiąz, 24,07% poparcia, bez mandatu);
  4. Krawczyk Piotr Julian, lat 45, zam. w Góraszce, Okręg Nr 11
Z KW Wyborców Anny Markielis-Bętkowskiej wystartują:
    1. Rak Andrzej, lat 35, zam. w Majdanie, Okręg Nr 2

(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Wiąz, wynik 18,50% poparcia, bez mandatu);

    1. Bartnicki Andrzej, lat 45, zam. w Duchnowie, Okręg Nr 3

(Start w Wyborach 1998, z KW Andrzeja Bartnickiego, bez mandatu);

    1. Wittliff Tomasz, lat 21, zam. w Pęclinie, Okręg Nr 4
    2. Lech Anna, lat 47, zam. w Dziechcińcu, Okręg Nr 8

(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Wiąz, wynik 43,64% poparcia, bez mandatu);

    1. Nejman Rafał, lat 39, zam. w Emowie, Okręg Nr 10

(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Gmina Obywatelska, wynik 47,31% poparcia, bez mandatu);

  1. Sierpińska Monika, lat 59, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10
  2. Osiński Rafał, lat 48, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10
  3. Sędek Henryk Krzysztof, lat 67, zam. w Stefanówce, Okręg Nr 11
Z KW Wyborców dla Mieszkańców wystartują:
  1. Jakóbiec Andrzej Edward, lat 59, zam. w Michałówku, Okręg Nr 1(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców „Boryszew-Michałówek-Izabela”, wynik 29,81% poparcia, otrzymany mandat radnego);
  2. Kąkol Zdzisław Józef, lat 63, zam. w Zakręcie, Okręg Nr 1(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców „Przyszłość”, wynik 34,55% poparcia, otrzymany mandat radnego);
  3. Piwakowska Grażyna Teresa, lat 59, zam. w Majdanie, Okręg Nr 2
  4. Wasilewska Hanna Izabela, lat 56, zam. w Lipowie, Okręg Nr 7
  5. Wituszyński Krzysztof Paweł, lat 70 zam. w Lipowie, Okręg Nr 7
  6. Juraś Helena, lat 76, zam. w Dziechcińcu, Okręg Nr 8
  7. Bąk Andrzej Witold, lat 51, zam. w Żanęcinie, Okręg Nr 9
  8. Trzaska Andrzej, lat 63, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego, wynik 43,75% poparcia, otrzymany mandat radnego);
  9. Gruszczyński Andrzej Janusz, lat 52, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Andrzeja Gruszczyńskiego, wynik 39,86% poparcia, otrzymany mandat radnego);
  10. Dylewska Danuta Krystyna, lat 58, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10
  11. Nowak Stanisław, lat 68, zam. w Dziechcińcu, Okręg Nr 11(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego, wynik 56,36% poparcia, otrzymany mandat radnego);
Z KW Wyborców Doroty Pliszczyńskiej wystartuje:
  1. Pliszczyńska Dorota, lat 52, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10
    (Start w Wyborach 2006, z poparciem KW Platforma Obywatelska, wynik 40,11% poparcia, otrzymany mandat radnego);
Z KW Wyborców Moniki Sokołowskiej wystartuje:
  1. Sokołowska Monika Aneta, lat 36, zam. w Czarnówce, Okręg Nr 7
Z KW Wyborców Niezależni wystartują:
  1. Dach Marzena, lat 36, zam. w Majdanie, Okręg Nr 2
  2. Falińska Renata, lat 41, zam. w Pęclinie, Okręg Nr 4(Start w Wyborach 2002, z KW Wyborców Inicjatywa Społeczna Wspólnota Samorządowa, wynik 24,23% poparcia, bez mandatu);
    (Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego, wynik 53,07% poparcia, otrzymany mandat radnego);
  3. Przysowa Adrianna Urszula, lat 37, zam. w Rzakcie, Okręg Nr 6(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Gmina Obywatelska, wynik 41,28% poparcia, otrzymany mandat radnego);
  4. Bogucka Ewa, lat 54, zam. w Malcanowie, Okręg Nr 8(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego, wynik 51,10% poparcia, otrzymany mandat radnego);
  5. Łukomska Magdalena Maria, lat 56, zam. w Radiówku, Okręg Nr 9(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego, wynik 52,69% poparcia, otrzymany mandat radnego);
Z KW Wyborców Wiąz wystartują:
  1. Kaczyńska Małgorzata, lat 42, zam. w Izabeli, Okręg Nr 1(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Wiąz, wynik 29,19% poparcia, bez mandatu);
  2. Żaboklicki Jacek, lat 40, zam. w Izabeli, Okręg Nr 1
  3. Dziuba Iwona, lat 35, zam. w Majdanie, Okręg Nr 2
  4. Woźnica Antoni Maciej, lat 45, zam. w Duchnowie, Okręg Nr 3(Start w Wyborach 2002, z KW Wyborców Antoniego Macieja Woźnicy, wynik 13,97% poparcia, bez mandatu)
  5. Poszwald Matylda Maria, lat 24, zam. w Kacku, Okręg Nr 4
  6. Majek Kazimierz Marek, lat 56, zam. w Woli Karczewskiej, Okręg Nr 5(Start w Wyborach 1998, z KW Zarząd Stowarzyszenia Forum Przedsiębiorczości Gm.Wiązowna, otrzymany mandat radnego);(Start w Wyborach 2002, z KW Wyborców Inicjatywa Społeczna Wspólnota Samorządowa, wynik 17,69% poparcia, bez mandatu)
  7. Bogucki Janusz, lat 48, zam. w Rzakcie, Okręg Nr 6
  8. Grzęda Grzegorz, lat 25, zam. w Gliniance, Okręg nr 7
  9. Blusiewicz Anna Weronika, lat 59, zam. w Gliniance, Okręg nr 7
  10. Lech Jerzy, lat 44, zam. w Dziechcińcu, Okręg Nr 8
  11. Markowski Jan, lat 59, zam. w Pęclinie, Okręg Nr 9(Start w Wyborach 2002, z KW Wyborców Nowego Spojrzenia, wynik 1,32% poparcia, bez mandatu)
  12. Łęgowska Agata, lat 50, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10
  13. Majszczyk Małgorzata, lat 54, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10
  14. Kulczycki Ryszard Zygmunt, lat 56, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10
Z KW Wspólna Przyszłość wystartują:
  1. Sawa Andrzej, lat 33, zam. w Izabeli, Okręg Nr 1
  2. Rostkowski Marek Wojciech, lat 45, zam. w Izabeli, Okręg Nr 1
  3. Zajkowska Anna Marzenna, lat 34, zam. w Majdanie, Okręg Nr 2
  4. Kocon Jacek Paweł, lat 42, zam. w Duchnowie, Okręg Nr 3
  5. Duczek Robert, lat 45, zam. w Woli Duckiej, Okręg Nr 5
  6. Bratko Barbara Bożena, lat 52, zam. w Bolesławowie, Okręg Nr 6
  7. Ładno Hanna Ewa, lat 56, zam. w Gliniance, Okręg Nr 7
  8. Kalińska Renata Władysława, lat 39, zam. w Gliniance, Okręg Nr 7
  9. Bąk Hanna Alicja, lat 55, zam. w Malcanowie, Okręg Nr 8(Start w Wyborach 1998, z KW Hanny Bąk,otrzymany mandat radnego );(Start w Wyborach 2002, z KW Wyborców Promyk, wynik 45,66% poparcia, otrzymany mandat radnego);(Start w Wyborach 2002, z KW Wyborców Wiąz, wynik 48,90% poparcia, bez mandatu);
  10. Chojecki Waldemar, lat 27, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10
  11. Grochowski Stefan Józef, lat 62, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10
  12. Sałata Anna Małgorzata, lat 46, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10
  13. Przezdziecki Przemysław Maria, lat 51, zam. w Góraszce, Okręg Nr 11
Z KW Wspólna Sprawa wystartuje:
  1. Jaglińska Małgorzata Marta, lat 27, zam. w Zakręcie, Okręg Nr 1
Z KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego wystartują:
  1. Supron Andrzej, lat 58, zam. w Michałówku, Okręg Nr 1
  2. Rutkowska Aleksandra Agnieszka, lat 37, zam. w Zakręcie, Okręg Nr 1
  3. Tchórznicka Magdalena Barbara, lat 43, zam. w Majdanie, Okręg Nr 2
  4. Witan Józef Roman, lat 58, zam. w Duchnowie, Okręg Nr 3(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego, wynik 43,46% poparcia, otrzymany mandat radnego);
  5. Fic-Karwińska Zofia, lat 66, zam. w Gliniance, Okręg Nr 7(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Wiąz, wynik 51,87% poparcia, otrzymany mandat radnego);
  6. Nowak Irena, lat 47, zam. w Gliniance, Okręg Nr 7(Start w Wyborach 2002, z KW Wyborców Inicjatywa Społeczna Wspólnota Samorządowa, wynik 18,54% poparcia, bez mandatu);(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego, wynik 29,39% poparcia, otrzymany mandat radnego);
  7. Makówka Agnieszka, lat 31, zam. w Dziechcińcu, Okręg Nr 8
  8. Mazur Jarosław Stanisław, lat 41, zam. w Żanęcinie, Okręg Nr 9
  9. Jabłońska Katarzyna Elżbieta, lat 36, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10
  10. Świątkowska-Królikowska Danuta Stanisława, lat 68, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10(Start w Wyborach 1998, z KW na terenie Osiedla Parkowego, otrzymany mandat radnego);
  11. Suchecki Waldemar Marian, lat 46, zam. w Wiązownie, Okręg Nr 10
  12. Izdebski Piotr Tomasz, lat 37, zam. w Góraszce, Okręg Nr 11(Start w Wyborach 2006, z KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego, wynik 34,62% poparcia, bez mandatu);
Z KW Wyborców Zakręt i Izabela Razem wystartują:
  1. Łapiński Piotr Wiesław, lat 37, zam. w Zakręcie, Okręg Nr 1
  2. Cholewa Andrzej Piotr, lat 40, zam. w Izabeli, Okręg Nr 1


kandydaci2010
kandydaci2010a

Opracowanie: Joanna Filimonow na podstawie danych PKW dostępnych w Internecie