Spotkanie założycielskie koalicji EKO-Wiąz

Share

Eko-Wiąz

19 lutego 2009 roku w Urzędzie Gminy Wiązowna odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie Społecznej Koalicji „EKO-WIĄZ”, zainicjowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Radiówka (SPR) oraz Grupę Aktywności Społecznej Gminy Wiązowna (GAS).

Wielu z mieszkańców Gminy Wiązowna narzeka na nieporządek w naszym otoczeniu. Liczne, rosnące w zastraszającym tempie dzikie wysypiska w lasach, pędzone wiatrem śmieci, brudne ulice i chodniki stały się obrazem naszej codzienności. Choć przyzwyczailiśmy się do tego stanu to nie powinien on być naszą wizytówką.

Czy można to zmienić? Zapewne tak, bo innym się udaje. Podczas wakacyjnych podróży podziwiamy często zadbane wsie i osady, pełne kwiatów i zieleni, zamiecione ulice…

Po wielu dyskusjach doszliśmy do wniosku, że i u nas jest to możliwe, że możemy zacząć zmieniać wizerunek naszego otoczenia. Oczywiście nie od razu, stopniowo, bo bałagan i niszczenie środowiska ma wiele przyczyn. Ale skoro marzy się nam estetyczne, ekologiczne otoczenie, to kiedyś trzeba zacząć o nie systematycznie dbać. A jak coś robić, to najlepiej wspólnymi siłami i kompleksowo.

Mamy pomysł i determinację, aby rozpocząć wspólną społeczną, ogólnogminną akcję z pomocą samorządu. Jej wymierne i stałe efekty przyjdą zapewne po kilku latach, ale będą. Nie zakładamy wielkich, trudnych prac – raczej rodzaj sąsiedzkich spotkań z miotłą i grabiami, kilka razy do roku, zakończone ogniskiem integracyjnym. Oczywiście to nie wszystko, więc chcemy też aktywizować szereg działań wspomagających. Nikt za nas nie zadba o nasze otoczenie, bo jest to niemożliwe. Pozostaje więc nam wybór: czy akceptujemy aktualny stan, czy też pragniemy go zmieniać na lepszy? Wierzymy, że jako mieszkańcy naszej uroczej Gminy potrafimy zadbać o jej estetykę i ochronę przyrody – zachowując je dla nas i następnych pokoleń.

Na przełomie roku zrodziła się wizja szeroko zakrojonych i kompleksowych działań pro-ekologicznych mających zmienić stan dbałości o nasze otoczenie, o przyrodę. Do grupy inicjatywnej swój akces zgłosiły już środowiska aktywne społecznie (alfabetycznie): Grupa Aktywności Społecznej, Forum Przedsiębiorczości Gminy Wiązowna, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Woli Karczewskiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Radiówka, Stowarzyszenie Ruch Aktywności Społeczno-Gospodarczej „Wola”. Zainteresowanie zgłosiły też Fundacja Hippoland i Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego Oddział Gm. Wiązowna oraz szereg osób. Współpracą zainteresowany jest Wydział Spraw Przestrzennych i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Wiązowna. Inicjatywa została objęta patronatem Przewodniczącej Rady oraz Wójta Gminy Wiązowna.

Dnia 19 lutego 2009 r. godz. 19:00 zaplanowano pierwsze spotkanie koalicji. Odbędzie się ono w sali konferencyjnej UG w Wiązownie. O jej losach będziemy informować w lokalnych mediach i na stronie www.wiazowna.pl .
Zapraszamy do włączenia się do szerokiej, partnerskiej koalicji społecznej – wystarczy chcieć.

Andrzej Łaszczuk

Założenia wstępne

Share