Osiedle Parkowe

Share

Osiedle Parkowe – osiedle mieszkaniowe w Wiązownie, gmina Wiązowna
Liczba mieszkańców: 170 (stan na 30 czerwca 2015 roku*)
Zarząd osiedla kandencja 2015-2019:
Przewodniczący – Sławomir Bogusz
Członkowie – Mariola Kublik, Bożena Zientara, Tomasz Kaliniak, Piotr Tołoczko, Stanisław Krawczyk

Osiedle Parkowe, mapa: UG Wiązowna
Osiedle Parkowe, mapa: UG Wiązowna

Pod koniec lat 70-tych, z inicjatywy grupy pracowników Instytutu Badań Jądrowych (IBJ) w Świerku (obecnie Narodowe Centrum Badań Jądrowym – NCBJ) , powstała Spółdzielnia Mieszkaniowo Budowlana (SBM). Gmina Wiązowna wniosła do przedsięwzięcia tereny, zaś KBM generalne wykonawstwo. Tak powstało Osiedle Parkowe. Osiedle obejmuje 54 domy, wybudowane w dwóch wersjach, niewiele różniących się od siebie wyglądem, o powierzchni ok. 200m2. Powierzchnia działek wynosi od 350 do 1000m2, kilka skrajnych działek jest większych.

Większość mieszkańców ma rodowód „ibejotowski”. Mieszkańcy zaczęli się wprowadzać na osiedle Parkowe pod koniec lat 80-tych XX w. KBM zbudował stany surowe zamknięte, zaś wszystkie prace wykończeniowe leżały już w gestii mieszkańców.

Na początku na osiedlu nie było jeszcze prądu, a woda z wodociągu, jak informuje Przewodniczący Osiedla p.Sławomir Bogusz, była fatalnej jakości. Do domków doprowadzony był gaz. Droga dojazdowa, ul. Parkowa pobudowana była z bardzo nierównych płyt betonowych. W połowie lat 90-tych, ze środków własnych, mieszkańcy zbudowali drogę asfaltową. Na terenie Osiedla Parkowego mieści się Gminne Przedszkole im. Misia Uszatka w Wiązownie .

Osiedle Parkowe leży na byłej łące, okolonej dorodnym starodrzewiem, z pomnikami przyrody i rzeką Mienią. Wg przewodniczącego osiedla p.Sławomira Bogusza, „Dużą „wartością” Osiedla Parkowego są jego mieszkańcy. Ludzie kulturalni, wykształceni i zintegrowani ze sobą. Wielkim plusem jest brak przelotowości osiedla. Na osiedle prowadzi brama wjazdowa, a na ulicy są garby spowalniające, które powstały ze środków własnych mieszkańców.”

Opracowanie: Joanna Filimonow, na podstawie informacji uzyskanych w 2009 roku od  pana Sławomira Bogusza, Przewodniczącego Osiedla Parkowego
foto: Alicja Sękowska

punkt

Obecność przedszkola na osiedlu generuje rano i popołudniu dość duży ruch samochodowy.. Dojazd do przedszkola uległ dość szybkiemu zniszczeniu. W najbliższym czasie planowana jest wymiana nakładki asfaltowej na drodze wewnętrznej na Osiedlu Parkowym

Zobacz także:

Osiedle Parkowe – galeria zdjęć.
Wywiad z 2009 roku ze Sławomirem Boguszem, przewodniczącym Zarządu Osiedla Parkowego

Data pierwszej publikacji: 19.07.2009, Wiazowna.info.pl, aktualizacja: 22.07.2015

copyright

Share