Kopki

Share
foto: BF
Drogowskaz w Malcanowie, foto: BF

Kopki – wieś i sołectwo położone w południowo-zachodniej części gminy Wiązowna, sąsiadujące od północy z Dziechcińcem, Malcanowem i Lipowem a od południa z Wolą Karczewską.
Liczba mieszkańców: 165 (stan na dzień 29.06.2015, dane UG Wiązowna)
Sołectwo kadencja 2015 – 2019:
Sołtys: Marzena Rybka
Rada Sołecka:Przewodnicząca – Magdalena Gniadek, Członkowie – Leszek Jaszak, Agnieszka Kasprzak, Robert Kunecki, Mirosław Rybka, Beata Tomczyk, Patrycja Żukowska – Żarko

kopki_mapa
źródło: na podstawie mapy UG Wiązowna/wiazowna.pl

Charakterystyka miejscowości*

Kopki są miejscowością, która liczyła niegdyś niewielu stałych mieszkańców. Od kilku lat przeżywają jednak intensywny rozkwit.

foto: Kopki w Dolinie Świdra
foto: Kopki w Dolinie Świdra

Wbrew pozorom Kopki nigdy nie były miejscowością typowo rolniczą, gdyż ziemie u nas są raczej kiepskie. Mieszkańcy posiadający gospodarstwa raczej pracowali również gdzieś na etatach. Z uwagi na piękne położenie Kopek ( las, rzeka ) miejscowość tę upodobali sobie mieszkańcy pobliskiej Warszawy i w latach 70 i 80 zaczęli wykupywać tu ziemię i stawiać domki letniskowe. Działek w pewnym momencie było w Kopkach o wiele więcej niż całorocznych gospodarstw.

Od jakiegoś czasu to się zmienia, gdyż osób mieszkających tu na stałe przybywa. W tej chwili jest już 165 mieszkańców. Dzieje się tak dlatego, że Kopki położone są w dogodnym miejscu komunikacyjnym. Mamy blisko do drogi nr. 17 jak i do drogi numer 50. W naszym otoczeniu jest kilka dobrze zaopatrzonych sklepów, mamy blisko ośrodek zdrowia, aptekę, pocztę, Dom Kultury. Podróżujący komunikacją miejską mają blisko zarówno na przystanek w kierunku Otwocka (Wola Karczewska) jak i Warszawy ( Lipowo, Malcanów).

Mimo, że blisko cywilizacji, to jednak jesteśmy taką enklawą spokoju. Mamy bogactwo przyrody: sosnowe lasy obfitujące w grzyby, Świder, który latem staje się centrum życia towarzyskiego, otaczają nas zewsząd zwierzęta: sarny, zające, lisy, bażanty. Te wszystkie rzeczy składają się na to, że ludzie kupują u nas działki i budują domy, interesują się też tymi terenami deweloperzy ( do tej pory powstało jedno osiedle ). Oczywiście naszą bolączką jest brak drogi asfaltowej, która zapewniłaby godny dojazd do Kopek choć z jednej strony.

Kopki tętnią życiem od kwietnia do września, jest wielu sezonowych mieszkańców, którzy spędzają czas na plażowaniu nad Świdrem, spacerowaniem, bieganiem, wycieczkami rowerowymi. Po sezonie, robi się spokojniej.

Kopki upodobali sobie też artyści. Mieszka tu Stanisław Górka, Emilia Krakowska, Jerzy Derfel, Irena Derkacz i kilku innych aktorów, którzy organizują spotkania kulturalne nad Świdrem przy wiszącym mostku. Przeprawy strzeże Św. Nepomucen a obok mamy sezonową biblioteczkę Book-Kopkę.

Kopki
Autorem, wykonawcą i fundatorem kopkowej biblioteczki jest Tomasz Wawrzak właściciel artystycznej pracowni szkła Glasseria, foto: Kopki w Dolinie Świdra

Po drugiej stronie rzeki z sąsiedztwie pp. Kołakowskich jest stary Młyn Wodny, niegdyś jeden z większych w okolicy, będący teraz własnością pp. Niwińskich. Mieszkańcy Kopek pracują w różnych miejscach, głównie w Warszawie, ale tez w okolicach.

W naszym otoczeniu mamy też dostęp do następujących przedszkoli: jedno publiczne w Pęclinie, dwa prywatne w Gliniance i jedno prywatne w Lipowie. Dzieci z Kopek uczęszczają głownie do szkoły w Gliniance, gdzie mają zapewniony dojazd. Od bieżącego roku szkolnego Kopki znalazły się w malcanowskim obwodzie szkolnym. Częśc najmłodszych więc rozpoczęła edukację w nowej szkole w Malcanowie, gdzie również mają zapewniony dojazd. Są jednak również dzieci, które uczą się w szkołach w Wiązownie. Z uwagi na linię autobusową ZTM, która przebiega w pobliżu, wielu uczniów szkół średnich dojeżdża do szkół Warszawy, część do Otwocka. Nasze dzieci, dzięki temu, są otwarte na świat. Kopki należą do parafii W Gliniance.

foto: Kopki w Dolinie Świdra
foto: Kopki w Dolinie Świdra

Sołtysem drugą kadencję jest Marzena Rybka. W tym roku została wybrana nowa Rada Sołecka w składzie Magdalena Gniadek, Agnieszka Kasprzak, Beata Tomczyk, Patrycja Żarko, Robert Kunecki, Mirosław Rybka, Leszek Jarszak. We współpracy z Gminą starają się podźwignąć Kopki z marazmu, w jakim tkwiła miejscowośc przez poprzednie lata, nieco zapomniana przez poprzednich włodarzy. Staramy się o doprowadzenie do Kopek drogi asfaltowej, chcemy także pozyskać działkę na potrzeby wsi. Szczególnie świetlica bardzo by nam się przydała, z racji tego, że mieszkańców mamy coraz więcej a w szczególności dzieci i młodzieży nam przybywa. Chcielibyśmy zapewnić im miejsce gdzie mogliby się spotkać i miło spedzic czas. Dzięki środkom z Funduszu Sołeckiego udało się oświetlić większość miejscowości. W tym roku po raz pierwszy bawiliśmy się wspólnie na pikniku integracyjnym, który odbył się 05.09.2015 r. przy wiszącym mostku.

W Kopkach mamy przedsiębiorstwo produkujące pączki (pp. Kołakowscy ), wytwórców rękodzieła ze szkła ( Glasseria ) oraz stadninę koni ( Rancho Palermo ). Można również kupić świeże mleko krowie i kozie od lokalnych gospodarzy a także ekologiczne jaja. Ludzie mieszkający w Kopkach są życzliwi, otwarci i towarzyscy.

*Charakterystyka miejscowości (tekst)Magdalena Gniadek
Zdjęcia:
Kopki w Dolinie Świdra / https://www.facebook.com/kopkiwdolinieswidra

Ciekawostki:

Przy drodze „Nad Świdrem” w Kopkach możemy natrafić na uroczą ziemiankę :), foto: RS.

foto: RS
foto: RS

Przy drodze do młyna od strony Szosy Lubelskiej znajduje się okazały krzyż.

Krzyż w Kopkach, Folder Wiązowna, 2000
Krzyż w Kopkach, Folder Wiązowna, 2000
Krzyż w Kopkach, foto: RS, 2007
Krzyż w Kopkach, foto: RS, 2007

Jedyny na rzece Świder wiszący most łączący Kopki z dawną kolonią młynarską Adamówką,

foto: Kopki w Dolinie Świdra
foto: Kopki w Dolinie Świdra

Tuż przy mostku znajduje się współczesna drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena, patrona przeprawy w Kopkach. Autorem projektu oraz wykonawcą rzeźby św. Jana Nepomucena jest Mateusz Niwiński. Figurę posadowił Mirosław Kobza.

foto: RS
foto: RS

Według miejscowej legendy, nazwa Kopki wywodzi się od „kopania”, było to miejsce gdzie szukano złota. (Pełna treść legendy znajduje się w książce „Malcanów, wieś w gminie Wiązowna 1814-2014”)

punkt

Zobacz także:

Strona Kopek na FB

kopki_fb

Kopki – historia miejscowości
Zielony mosteczek ugina się…
Kopki – Modlitwa nad Świdrem

Opracowanie: © Joanna Filimonow

copyright

 

Share