Czarnówka

Share

Czarnówka, na podstawie mapy UGCzarnówka – wieś i sołectwo położone na południu gminy Wiązowna i sąsiadujące z Glinianką, Wolą Karczewską, Wolą Ducką, Kruszówcem, Rzaktą oraz Porębami.
Liczba mieszkańców: 261 (stan na dzień 29.06.2015, dane UG Wiązowna)
Sołectwo kadencja 2015 – 2019:
Sołtys – Ryszard Wrześniewski
Rada Sołecka: Przewodnicząca – Anna Bąk; Członkowie – Józefa Pazdryk, Stanisław Zgódka, Piotr Kudlak, Elżbieta Szubryt

Przez Czarnówkę przepływa malownicza rzeka Świder. Główna zabudowa wsi zlokalizowana jest na północny wschód od rzeki. Część zachodnio-południową stanowią lasy i pola.

Czarnówka, 2010, foto: AS
Czarnówka, 2010, foto: AS

Wieś posiada sieć wodociągową, która jest rozbudowywana a woda pochodzi ze stacji uzdatniania wody w Rzakcie (SUW Rzakta). W Czarnówce nie ma jednak gazu i kanalizacji. W najbliższych latach mieszkańcy raczej nie mają co liczyć na przyłączenie do gminnej sieci kanalizacyjnej. Jak przyznaje w jednym z wywiadów Janusz Budny, wójt gminy Wiązowna obecnej kadencji:

-koncepcja skanalizowania gminy oparta jest na jednej oczyszczalni. Jeśli chodzi o południe, to w tej chwili mamy opracowane projekty do Żanęcina i w ciągu trzech-czterech lat powinniśmy je zrealizować. Z kolei na tzw. dalszym południu chciałbym wejść w przydomowe oczyszczalnie, bo nie ma co się łudzić – ta kanalizacja i tak nie dotrze do wszystkich miejsc w naszej gminie.*

Czarnówka, 2010, foto: AS
Czarnówka, 2010, foto: AS

Duże walory przyrodnicze Czarnówki, rzeka Świder, okoliczne lasy i łąki sprawiają, że w ostatnich latach rozwija się tu intensywnie budownictwo jednorodzinne i przybywa nowych mieszkańców. W ciągu ostatnich 6  lat liczba mieszkańców wzrosła prawie dwukrotnie. Obecnie wieś liczy 261 mieszkańców, podczas gdy w 2009 roku Czarnówkę zamieszkiwało 140 osób.

Czarnówka, 2010, foto: AS
Czarnówka, 2010, foto: AS

Przez wieś przebiega droga powiatowa 2709W. Nie ma chodnika i jest niebezpiecznie. Niestety, w grudniu 2013 r. doszło tu do śmiertelnego potrącenia 13-letniego chłopca. Sprawa odbiła się szerokim echem w prasie i telewizji. Jak czytamy w majowych „Powiązaniach” (nr 5 maj 2015) „W planach jest budowa chodnika przy drodze powiatowej nr 2709W – pomoc finansowa dla Powiatu Otwockiego – została podpisana umowa z Powiatem”.  

Czarnówka, 2010, foto: AS
Czarnówka, 2010, foto: AS

Czarnówka należy do parafii św. Wawrzyńca w Gliniance. W Gliniance jest też szkoła podstawowa i gimnazjum a także ośrodek zdrowia i sklepy, z których korzystają mieszkańcy Czarnówki.

Najbliższe inwestycje: Budowa sieci wodociągowej w ul. Lawendowej

Opracowanie: Joanna Filimonow
*Linia Otwocka, 25.06.2015

foto: Alicja Sękowska

Data pierwszej publikacji 12.11.2010, Wiazowna.info.pl, aktualizacja 20.07.2015

punkt

Zobacz także:
Czarnówka – historia miejscowości
Galeria zdjęć
Mini – wywiad z 2009 roku z ówczesnym sołtysem Czarnówki, Jerzym Szczęsnym

copyright

Share