Poważne szkody w Dziechcińcu. Działa sztab kryzysowy

Share

Rano redakcja dostała informację od czytelnika portalu (v460), że w Dziechcińcu są podtopione drogi. Otrzymaliśmy zdjęcia wykonane za pomocą telefonu.

Nasz specjalny wysłannik udał się na miejsce zdarzenia. Okazało się że nocna burza z ulewnym deszczem, która przeszła na naszych terenach spowodowała znaczne zniszczenia i straty. W wielu miejscach woda przelewa się przez jezdnię drogi do Glinianki.

Na miejscu zdarzenia działa kilka sekcji Straży Pożarnej, w tym nasza Straż Ochotnicza. Strażacy wypompowują wodę z posesji oraz przygotowują worki z piaskiem. Obecni na miejscu liczni przedstawiciele Gminy otrzymali informację, że w godzinach popołudniowych może spaść na nasz teren ok 40 litrów wody ma metr kwadratowy.

Mieszkańcy zostali wezwani do natychmiastowego udrażniania rowów melioracyjnych. Na miejscu akcję koordynują Zastępca Wójta Bartłomiej Tkaczyk oraz Naczelnik WAiSO Janusz Budny. Według słów Budnego gmina natychmiast przystępuje do szacowania szkód oraz do uruchamiania pomocy dla najbardziej poszkodowanych. Zapytany o powód tego nieszczęścia wicewójt Traczyk pokazuje jedno z zabudowań, które wybudowano na terenie zalewowym. Budynki ogrodzone szczelnym betonowym płotem spiętrzyły wodę, blokując jej odpływ. Wielkim problemem też są pozasypywane i niedrożne rowy odpływowe, lezące na gruntach prywatnych. W chwili obecnej trudno jest przewidzieć jakie skutki nocnej ulewy będą dla niżej położonej wsi Żanęcin. Jeżeli przepowiednie meteorologów się spełnią, to może dojść do kolejnych podtopień.

foto: v460 oraz K.W dla Wiazowna.info.pl

Share