Nie palę śmieci! – akcja Wydziału Ochrony Środowiska UG w Wiązownie

Share

Nie palę śmieci! Szanuję zdrowie sąsiadów i dzieci – pod takim hasłem ruszyła dzisiaj na Facebooku akcja zainicjowana przez Wydział Ochrony Środowiska w gminie Wiązowna. Do akcji mogą włączyć się wszyscy mieszkańcy, którzy deklarują, że na terenie swoich domów i posesji nie palą śmieci i wyrażają sprzeciw wobec tego typu szkodliwych praktyk prowadzonych przez ich sąsiadów. Zapowiedziano także przeprowadzenie wybiórczych kontroli w domach jednorodzinnych.

niepalesmieci

Ostatnia mroźna aura pozwoliła nam nie tylko poczuć smak polskiej zimy ale także smród wydobywający się z wiązowskich kominów. Są dni, kiedy o spacerze po Wiązownie można zapomnieć, gdyż dosłownie gryzie w oczy i gardło paskudna woń. I co z tego, że 70 % obszaru gminy Wiązowna objęte jest formami ochrony przyrody a ponad 30 % naszej gminy to lasy jeśli bezmyślny człowiek zatruwa siebie i sąsiadów. Wystarczy przejść się chociażby ul. Kościelną, żeby zobaczyć co wylatuje z kominów. Nie publikujemy zdjęć, bo nie chodzi o to, żeby piętnować pojedyncze gospodarstwa, skoro problem jest o wiele szerszy. Wg. danych Państwowego Monitoringu Środowiska, pobliski Otwock – miasto uzdrowiskowe (sic!) znalazł się na 15 miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i to mimo okalających go sosnowych lasów. 

15 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce według średniorocznego poziomu BaP: 

1. Nowa Ruda – 17 ng/m3
2. Opoczno – 15 ng/m3
3. Nowy Targ – 15 ng/m3
4. Rybnik – 12 ng/m3
5. Sucha Beskidzka – 11 ng/m3
6. Proszowice – 10,0 ng/m3
7. Nowy Sącz – 10,0 ng/m3
8. Tomaszów Mazowiecki – 9,8 ng/m3
9. Godów – 9,6 ng/m3
10. Zakopane – 9,1 ng/m3
11. Brzeziny – 9,1 ng/m3
12. Miechów – 9,0 ng/m3
13. Zabrze – 8,7 ng/m3
14. Rabka-Zdrój – 8,1 ng/m3
15. Otwock – 8,0 ng/m3

Mamy nadzieję, że akcja nie będzie jednorazowa a wyniki kontroli zostaną podane do publicznej wiadomości m.in. na stronie internetowej UG w Wiązownie. Być może uspokoją one mieszkańców, że proceder palenia śmieci nie jest w gminie powszechny a wydobywający się smród z kominów to efekt wyłącznie spalania węgla, który jest przecież wciąż legalnym paliwem wykorzystywanym do ogrzewania domów.

 

Share