Mirella Żurawska ponownie dyrektorem GOKu

Share

Jak dowiadujemy się jeszcze nieoficjalnie, nowym „starym” dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie została Mirella Żurawska, która tę funkcję pełniła od 1 lipca 2007 do marca 2011 roku, kiedy to w niejasnych okolicznościach została dyscyplinarnie odwołana ze stanowiska przez Annę Bętkowską, ówczesnego wójta gminy Wiązowna. Sprawa jej zwolnienia była głośno komentowana na starym portalu Wiazowna.info.pl oraz na wiązowskim forum.

Mirella Żurawska, foto: RSMirella Żurawska pochodzi z Ostródy. Jest absolwentką szkoły muzycznej I i II stopnia. Ukończyła studia w Łodzi i Olsztynie. Przez 10 lat pracowała jako instruktor w MOK w Mławie. W 2007 roku po namowach wójta Jędrzejczaka, wystartowała w konkursie na dyrektora GOK w Wiązownie i go wygrała, ale jak czytamy w wywiadzie dla Kuriera Południowego* doznała szoku, jak przestąpiła progi obiektu.

– To była zapleśniała ruina, okna wypadające z futryn, kraty w oknach, popękane, brudne ściany. Całość sprawiała gorsze wrażenie niż zaniedbany poprawczak (…)  Kultura nigdy nie była na czołowym miejscu w tej gminie. Panował duch opuszczonego zaścianka. Jednym z powodów była bliskość Warszawy. Ludzie tam pracowali, szukali rozrywek kulturalnych, odwiedzali kina, teatry, muzea, wystawy (…)

Jak czytamy na stronach gazety: (…)”Tylko krótko wahała się, co ma z tym fantem zrobić. Zadecydował za nią były dyrektor GOK, który ją „zachęcił” – tu się nie da nic zrobić, pani Mirello! To było jak płachta na byka. A właśnie, że się da zrobić! Zaczynała sama. Gmina pomogła w remontach i doprowadzeniu wnętrza do stanu używalności. Przez trzy lata budowała razem z zatrudnionymi instruktorami wizerunek placówki kulturalnej. Przy GOK powstał plac zabaw dla dzieci, rozwinęły się sekcje: taneczna, muzyczna, plastyczna, ceramiki artystycznej” (…)

foto: Plac zabaw przy GOK w Wiązownie, na krótko przed oficjalnym otwarciem, foto: RS, 28/05/2009

 Nasza kadra ma dalekosiężne plany. W nowym Centrum Kultury powstaną nowe sekcje. Osobiście marzy mi się sekcja teatralna i wiązowski teatr amatorski. Mamy plany i wiemy, co robić – podsumowała wypowiedź Mirella Żurawska.

Po jej zwolnieniu Gmina nie miała szczęścia do dyrektorów Gminnego Ośrodka Kultury. Najpierw obowiązki dyrektora tej placówki pełniła Anna Przeździecka, potem w wyniku rozpisanego konkursu, w połowie 2012 roku dyrektorem GOKu został aktor Arkadiusz Głogowski. Jednak już w listopadzie 2013 roku został odwołany „ze skutkiem natychmiastowym”. Do wyborów samorządowych w 2014 obowiązki dyrektora pełnił Roman Sadowski, który 10 grudnia 2014 r. złożył rezygnację z pełnienia tej funkcji. Stanowisko p.o. dyrektora GOKu zostało powierzone wówczas Karolinie Poszwald-Smolińskiej.

* Kurier Południowy, wydanie otwockie (nr 349), 2010-07-09, „Kulturalna gmina”

Mirella Żurawska na 18 leciu sekcji tanecznej RYTM
Mirella Żurawska na 18 leciu sekcji tanecznej RYTM, 15.12.2014, foto: RS
Share