Kopki – historia miejscowości

Share

Kopki to niewielka wioska letniskowa nad brzegami Świdra, ze składu parafii i dóbr Glinianka. Nazwa związana jest z topografią miejscowości, która leży nad Świdrem pośród falistych wzgórz morenowych.

foto: Kopki w Dolinie Świdra
foto: Kopki w Dolinie Świdra

Z kolei wg. miejscowej legendy, Kopki, to miejsce gdzie szukano złota. (Pełna treść legendy znajduje się w książce „Malcanów, wieś w gminie Wiązowna 1814-2014”)

W 1663 r.Kopki stanowiły własność Szczęśnego Leżajskiego i miały 9 mieszkańców. Pod koniec XVIII w. własność cześnika Komierowskiego.

foto: Kopki w Dolinie Świdra
Jedyny na rzece Świder wiszący most łączący Kopki z dawną kolonią młynarską Adamówką, foto: Kopki w Dolinie Świdra

W 1827 roku wieś miała 3 domy mieszkalne i 33 mieszkańców. Po 1916 r. Kopki znalazły się w obszarze gminy Wiązowna.

W 1921 roku we wsi było 9 gospodarstw i 59 mieszkańców. Gromadę Kopki w XX w. tworzyła wieś Kopki i kolonia Adamówka. W 1946 roku funkcje sołtysa pełnił Władysław Rybka, a zastępcą był Michał Rybka. W tym czasie we wsi mieszkało 79 osób.

W latach 1970-tych, zagrodę w dawnym gospodarstwie sołtysa kupiła aktorka warszawska Emilia Krakowska – odtwórczyni roli Jagny w serialu „Chłopi” reż. Jana Rybkowskiego stworzonego wg powieści Wł. Reymonta. Na jej posesji nr 10 rośnie okazały dąb szypułkowy o wysoki na 22 m i 4,4 m szerokości (pomnik przyrody); opodal ciekawie ozdobiona chałupa- letnisko właścicielki .

Jeden z najstarszych domów w Kopkach, foto: 2005, Ryszard Szczęsny
Jeden z najstarszych domów w Kopkach, foto: 2005, Ryszard Szczęsny*

Kolonia młynarska Adamówka, z gruntem o powierzchni 2 morgi i 223 pręty, należąca do dóbr Glinianka miała w XIX w. wielu dzierżawców i właścicieli głównie żydowskiego pochodzenia. W 1855 r. dzierżawił go: Manus Edelman i kupiec Szlama Firanka z Ryk, w 1866 r. Sinso Nosal, w 1872 nadal należał formalnie do S. Nosala z tym, że przybyło kolejnych wspólników: Szoja Glucksohn i Rubin Rottenberg. Modernizacją i konserwacją urządzeń młyńskich zajmował się cieśla – młynarz Srul Posesorski z Rudki. W czasach PRL – resztki młyna nabyła aktorka STS i plastyczka z Warszawy p. Krystyna Sienkiewicz urządzając w nim pracownię. Sołtysem w 2005 roku była Barbara Rybka, a sołectwo miało 72 stałych mieszkańców.

Opracowanie: Joanna Filimonow na podstawie informacji otrzymanych od Krzysztofa Oktabińskiego w 2010 roku.
* zdjęcie pochodzi z albumu „Gmina Wiązowna – przeszłość i teraźniejszość”  

Czytaj także: Kopki – charakterystyka miejscowości

copyright

Share