II miejsce Dominiki Wieczorkowskiej na XI Przeglądzie Piosenki Poetyckiej ‚Wyśpiewać poezję’

Share

Dominika Wieczorkowska, uczestniczka zajęć Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie znalazła się wśród trzynastu osób zakwalifikowanych do drugiego etapu XI Przeglądu Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”, który odbył się 1 lipca br. w Grochowicach. Werdykt Jury poznaliśmy w sobotę 2 lipca. Dominika zajęła drugie miejsce! Konkurs jest częścią wydarzenia masowego pod nazwą STACHURIADA 2016 i gromadzi rzesze mieszkańców gminy Kotla oraz miast Głogowa i Wrocławia. Nagrody ufundowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Występ Dominiki Wieczorkiewicz, przy akompaniamencie Romana Sadowskiego podczas pikniku WiązLove 2016, foto: Robert Koziarski
Dominika Wieczorkowska, piknik WiązLove 2016, foto: Robert Koziarski
altJury XI Przeglądu Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję” po przesłuchaniu nadesłanych materiałów audio w dniu 27.06.2016 r. postanowiło przyznać kwalifikacje do przesłuchań konkursowych następujących wykonawcom i zespołom (kolejność przypadkowa):

1.    Piotr Kędziora (Starachowice)
2.    Justyna Sieniuć (Lubomierz)
3.    Tomasz Łuczak (Sława)
4.    Andrzej Brzozowski (Lubań)
5.    Hanna Bielawa (Jaczów)
6.    Dominika Wieczorkowska (Wiązowna)
7.    Póki Co (Ząbkowice Śląskie)
8.    Projekt Fraktala (Głogów)
9.    Mimo Wszystko (Przeworsk)
10.    Kawałek Cadillac’a (Zielona Góra)
11.    Zespół Piosenki Poetyckiej JAK (Przeworsk)
12.    Nikola Warda&Marcin Gołda (Prochowice)
13.    Robert Mazurkiewicz&Przemek Bielawa (Głogów)

Osoby/zespoły, które zdobyły w/w kwalifikacje wystąpią podczas przesłuchań konkursowych w dniu 1 lipca 2016 r. na polanie leśnej w Grochowicach, gmina Kotla:
–    próby mikrofonowe od godz. 12.30
–    przesłuchania konkursowe od godz. 14.00
–    ogłoszenie nominacji XI PPP o godz. 19.00.

Występ Dominiki Wieczorkiewicz, przy akompaniamencie Romana Sadowskiego podczas pikniku WiązLove 2016, foto: Robert Koziarski
Dominika Wieczorkowska, piknik WiązLove 2016, foto: Robert Koziarski

Do konkursu Dominika zgłosiła trzy piosenki:

„Opadły mgły, wstaje nowy dzień” – słowa. Edward Stachura, muzyka. Roman Sadowski
„Wieża radości, wieża samotności” – z rep. zespołu Sztywny Pal Azjii
„Poczekalnia PKP” – z rep. Elżbiety Mielczarek

Z akompaniamentem na gitarze elektro-akustycznej towarzyszył jej Roman Sadowski, instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie.

Stachuriada 2016

Wyniki:

Laureaci XI Przeglądu Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”:
I miejsce – Zespół „Póki Co” (Ząbkowice Śląskie),
II miejsce – Dominika Wieczorkowska (Wiązowna),
III miejsce – Robert Mazurkiewicz & Przemysław Bielawa (Głogów).

Wyróżnienia:
– Justyna Sieniuć (Lubomierz),
– Nikola Warda&Marcin Gołda (Prochowice).

Relacja Romana Sadowskiego:

Piosenkarka Dominika Wieczorkowska i muzyk, kompozytor, gitarzysta Roman Sadowski z XI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać Poezję” wracają na tarczy. Drugie miejsce w tym prestiżowym, promowanym, dotowanym przez władze Dolnego Śląska oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Konkursie jest ogromnym sukcesem dla kultury Gminy Wiązowna oraz Powiatu Otwockiego a może także dla całego Mazowsza. Aby zdążyć na przesłuchania finałowe, które rozpoczynały się próbą akustyczną o godzinie 12,30 wyjechaliśmy z Wiązowny w środku ostatniej czerwcowej nocy. Konkurs rozpoczął się tuż po godzinie 14,00. Duża scena rozstawiona na malowniczo położonej Polanie Grochowickiej rozbrzmiała muzyką i poezją. Nad oceną prezentacji muzycznych czuwało trzyosobowe profesjonalne jury, składające się z osób wyczulonych na piękno, muzykę i słowo. Przewodniczący Mirosław Grzeszczak   muzyk, pomysłodawca STACHURIADY, Katarzyna Swendrowska, polonistka, poetka, członek Głogowskiego Towarzystwa Literackiego oraz Dorota Drozd prowadząca Studio Piosenki w Głogowskim Centrum Kultury z uwagą przysłuchiwali się zmaganiom artystów.

Na trzynastu wykonawców my otrzymaliśmy właśnie ten pechowy numer 13. To bardzo poważnie zdeprymowało moją podopieczną. Jednak ktoś nad nami czuwał, bo nie dojechał na czas jeden z uczestników. Wystąpiliśmy z numerem dwanaście. Dominika zaśpiewała dwie piosenki, „Opadły mgły, wstaje nowy dzień” do tekstu Edwarda Stachury z muzyką Romana Sadowskiego oraz „Wieża radości, wieża samotności” z repertuaru grupy Sztywny Pal Azji w zmienionej, ciekawej gitarowej instrumentacji.

1 lipca 2016 ogłoszono listę pięciu artystów nominowanych do nagród. Emocje, jak w totolotku, cztery numery padły i nic … . Pani konferansjer czyta piątą nominację, Dominika Wieczorkowska reprezentująca GOK w Wiązownie. Uf, jaka ulga … . Mamy co najmniej wyróżnienie.

Dzień drugi, 2 lipca 2016 roku, zapamiętamy z Dominiką na całe życie. O godzinie 17,30 ogłoszony został werdykt jury konkursu. Prowadzący imprezę ogłasza, drugie miejsce i cenną nagrodę, otrzymuje najmłodsza uczestniczka konkursu piosenki, Dominika Wieczorkowska z Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie.

Zaproszona do koncertu laureatów Dominika mieszkanka Otwocka, uczennica Gimnazjum Nr.2 imienia Ireny Sendlerowej w Otwocku , powiedziała: „Przeżywam dzisiaj wielkie emocje, mam zaledwie 15 lat i udział w STACHURIADZIE oraz rywalizacja z artystami tak wybitnie utalentowanymi jest dla mnie szczególnym i nieoczekiwanym wyróżnieniem”. Następnie, przy akompaniamencie gitarowym Romana Sadowskiego jeszcze raz zaśpiewała swoje szczęśliwe piosenki.

I jeszcze jedna ciekawa i miła sprawa. Po ogłoszeniu wyników podszedł do mnie jeden z jurorów, pan Mirosław Grzeszczak. Powiedział, że moja piosenka do słów Edwarda Stachury to zgrabna kompozycja i wywołała wrażenie. Chwalił za ciekawą linie melodyczną i przejrzystość kompozycji. Jak stwierdził takiego nowego spojrzenia na poezję śpiewaną, jury konkursu oczekuje. To chyba przekonało mnie ostatecznie do pisania kolejnych piosenek.

Na koniec chcemy podziękować kilku osobom, bez których nie udało by nam się osiągnąć tego sukcesu. Pani dyrektor GOK-u w Wiązownie Mirelli Żurawskiej za to, że nas wspiera i nie ogranicza w realizacji pomysłów artystycznych. Pani Aurelii Luśni za pracę nad emisją głosu i muzykalnością Dominiki. Gitarzyście Andrzejowi Gajowniczkowi, za wsparcie w sprawach technicznych i muzycznych. Pani Barbarze Szwedo i całemu Wiązowskiemu Forum Przedsiębiorczości za dofinansowanie wyjazdu Dominiki w 2015 roku, na warsztaty wokalno-aktorskie w Olsztynie. Pani Annie Rosłaniec , Sekretarzowi Gminy Wiązowna za przekazane nam materiały promocyjne, Gminy Wiązowna. Wręczenie ich organizatorom imprezy zrobiło ogromnie pozytywne wrażenie. Dziękujemy także wszystkim naszym sympatykom, którzy w tych dniach trzymali za nas kciuki. Było warto.

Share

Jedna myśl nt. „II miejsce Dominiki Wieczorkowskiej na XI Przeglądzie Piosenki Poetyckiej ‚Wyśpiewać poezję’