Dom Kultury w pawilonie GS?

Share

Centrum Wiązowny wygląda jak wygląda. Pawilon pamiętający czasy PRLu, a zwłaszcza jego zaplecze, straszy od lat.

Pawilon GS
foto: RS

Do tego zaniedbany parking i kilka drewnianych budek, w których odbywa się drobny handel. Estetyka tego miejsca pozostawia wiele do życzenia i nikomu się nie podoba, ale do tej pory ciężko było liczyć na zmiany, gdyż budynek wraz z przylegającym terenem nie należy do Gminy. Wiele wskazuje na to, że wkrótce może się to zmienić. Obecnemu Wójtowi zależy na poprawie wizerunku Wiązowny i stworzeniu zadbanej okolicy. W ciągu pierwszego roku urzędowania wielokrotnie dał temu wyraz. Najpierw uporządkowano dziki teren przed budynkiem Urzędu Gminy w Wiązownie. Wykarczowano chaszcze, utworzono alejki , posadzono rośliny. Powstał skwer im. gen. Stefana Grota-Roweckiego. Jednocześnie usunięto ogrodzenie ze szpecącymi reklamami. Odmalowano pasy, porządkujące miejsca parkingowe przed urzędem. Powstała galeria plenerowa, obecnie prezentująca historię Półmaratonu Wiązowskiego. Jesienią ubiegłego roku przebudowano chodnik na ul. Lubelskiej w centrum Wiązowny, a dalej, między Jartonem a Boryszewską uporządkowano pobocze. Ostatnio wykarczowano krzewy i drzewa nad kanałem młyńskim, znajdującym się tuż przy Parku Centrum.

Estetyczne i zadbane wejście do budynku UG a poniżej wejście do sąsiadującego z urzędem pawilonu GS

Wejście do UG i pawilonu
Wejście do UG i pawilonu, foto: RS

Budynek UG jest nowoczesny i zadbany, ale już na jego tyłach, na terenie należącym do GS, zlokalizowane jest działające od lat wielkie złomowisko. Ostatnio miejsce to stało się bohaterem programu złomowisko.pl realizowanego przez Discovery Channel Polska. Hałas dobiegający ze złomowiska słychać w całej Wiązownie a na ulicach można spotkać pędzące ciężarówki ze złomem.

foto: RS
foto: RS

Złomowisko, choć niewątpliwie uciążliwe, znajduje się jednak w pewnym oddaleniu od ulicy Lubelskiej. Natomiast centralnie i na widoku znajduje się wspomniany pawilon GS. Jeszcze kilka lat temu cały parter i piętro zajmowały sklepy.

Czerwiec 2009, foto: BF
Czerwiec 2009, foto: BF

Obecnie prawa część pawilonu świeci pustkami. Na piętrze, najpierw „zwinął” się sklep z zabawkami, a ostatnio został zamknięty kolejny sklep w tym miejscu, tym razem motoryzacyjny. Lokal na parterze vis a vis odido (otwartego w grudniu 2015 roku) od ponad roku nie mógł znaleźć najemcy.

styczeń 2016, foto: RS
styczeń 2016, foto: RS

Już wkrótce obrazy utrwalone na powyższych zdjęciach być może będą należeć do przeszłości. Jak donoszą wieści gminne, na razie niepotwierdzone, przenoszone pocztą pantoflową, obecne władze samorządowe doszły do porozumienia z Gminną Spółdzielnią.  Do pawilonu zostanie przeniesiony Gminny Ośrodek Kultury. Czy nowy właściciel zadba o estetykę tego miejsca? Doświadczenie podpowiada, że tak. Policja również doczeka się poprawy warunków lokalowych zajmując pomieszczenia po GOK w budynku OSP Wiązowna. Czy to tylko plotki albo kaczka dziennikarska? Już niedługo się pewnie dowiemy :)

Share

Jedna myśl nt. „Dom Kultury w pawilonie GS?

  1. Jak widac, p. Budnemu się chce.
    I dobrze.
    Ale z tym pawilonem to chyba niezbyt dobry pomysł.
    Gmina zbankurutuje wydając na ogrzanie zimą tego akwarium .