Anna Bętkowska nowym prezesem GS „Samopomoc Chłopska”

Share

Anna Bętkowska, wójt gminy Wiązowna kadencji 2010 – 2014, została wybrana prezesem Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Wiązownie. Gratulacje nowej prezes przekazał wójt Janusz Budny, wyraziwszy jednocześnie nadzieję na współpracę z GS m.in. w zakresie uporządkowania terenu spółdzielni w centralnej części Wiązowny…

GS "Samopomoc Chłopska"

***

12 marca 1940 roku powstaje „Wiązowianka” – Spółdzielnia Rolniczo-Spożywcza w Wiązownie. Jej zakres działalności obejmuje: skup, przerób i zbyt płodów rolnych, kupno  i sprzedaż towarów i przedmiotów potrzebnym członkom spółdzielni w ich gospodarstwach.

W lutym 1944 roku „Wiązowianka” przejmuje Spółdzielnię Spożywców „Ogniwo” w Otwocku a w grudniu 1947 roku łączy się z Rejonową Spółdzielnią Rolniczo-Handlową w Otwocku. Po połączeniu Spółdzielnia przejmuje aktualną nazwę: Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Wiązownie. Początkowo mieści się w Otwocku, by w 1960 przenieść się do Wiązowny.

W 1963 roku GS „Samopomoc Chłopska” w Wiązownie przejmuje od Skarbu Państwa teren, na którym buduje magazyny środków do produkcji rolnej, magazyny skupu płodów rolnych, stację obsługi pojazdów, masarnię, wytwórnię wód gazowanych, bazę transportu gospodarczego i budynki biurowe.

Na koniec 1989 roku GS w Wiązownie prowadzi 34 punkty handlowe, 8 punktów skupu, 3 zakłady gastronomiczne, 2 zakłady produkcyjne i 6 punktów usługowych.

W 1997 roku już jedynie 7 sklepów z artykułami spożywczymi i przemysłowymi, 3 sklepy z artykułami przemysłowymi, magazyny i składy z artykułami do produkcji rolnej oraz usługi najmu-dzierżawy.

Z powodu coraz większej konkurencji, GS w ostatnich latach pełniła coraz mniejszą rolę w handlowej obsłudze mieszkańców gminy Wiązowna. Pod koniec ubiegłego roku został zamknięty sklep spożywczy GS-u, mieszczący się w pawilonie w centrum Wiązowny a w jego miejsce otworzył się sklep sieci ODiDO.

Niewątpliwym bogactwem spółdzielni jest stosunkowo duży majątek trwały – czyli atrakcyjne tereny w centrum Wiązowny.

Foto oraz historia spółdzielni opracowana na podstawie: 
K. Oktabiński, „Wiązowna 1597-1997. Kartki z dziejów parafii i gminy”, Bydgoszcz 1998

Link do komentarzy na FB:
https://www.facebook.com/Wiazowna.info/posts/10152648775617914

Link do dyskusji na wiązowskim forum:
http://www.forum.wiazowna.net/discussion/739/nowe-wladze-gs-wiazowna

Share